Vliv příležitostí k růstu na zaměstnance

19. 2. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Podle nových studií je jedním z hlavních důvodů, proč zaměstnanci opouštějí práci, nedostatek příležitostí k růstu. Proč to tak je a jak to případně změnit?

Personální politika a práce v roce 2024

1. 1. 2024   PhDr. Vojtěch Bednář

Začátkem každého roku se snažíme předpovídat, co se v něm přihodí z hlediska zaměstnanecké politiky a řízení. Každá předpověď je tak trochu věštěním z křišťálové koule, ale snad ještě nikdy za naši historii nebyla tak nejistá, jako právě teď.

Zvládání konfliktů

18. 12. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Řešení konfliktů v pracovním prostředí je nejen nezbytnou, ale často nepříjemnou součástí práce vedoucího. Přestože podstata konfliktů může být různá, od každodenních sporů ohledně pracovní náplně až po vyjednávání o obchodních strategiích, tak nároky na vedoucího zůstávají podobné.

Jak si co nejvíce odpočinout na dovolené

17. 7. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Léto je období roku, na které se většina lidí těší a plánuje dovolené. Realita je taková, že období volna může přinést stejně mnoho stresu jako radosti. Čas strávený mimo kancelář nám ale vždy nezaručí, že to bude čas bez stresu. Takže jak si nejlépe užít léto a co nejlépe zvládat případný stres?

Růstové myšlení

29. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešním dynamickém a neustále se vyvíjejícím pracovním prostředí je klíčové přijmout nový přístup k rozvoji zaměstnanců. Jde o přístup, který je založen na růstovém myšlení (growth mindset). Tedy schopnosti neustále se učit, rozvíjet a vylepšovat. Růstové myšlení přináší mnoho výhod jak zaměstnancům, tak i organizaci jako celku. V tomto článku si přiblížíme význam růstového myšlení v pracovním prostředí a jak ho můžete podporovat ve své organizaci.

Prokrastinace a zdraví

15. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešní době se stává prokrastinace stále větším problémem a technologie nám to v mnohém usnadňují. Další vývoj a dopady v této oblasti můžeme v dnešní době vidět například na studentech vysokých škol. Mají poměrně hodně volnosti, ale málo struktury, a to jsou otevřené příležitosti k prokrastinaci. Těmito trendy a provázaností prokrastinace se zdravotním stavem se zabývalo již několik studií. V tomto článku se podíváme nejen na nejnovější výzkumy a zjištění, ale také na to, jak se s tímto problémem vypořádat.

Novoroční předsevzetí

9. 1. 2023   Mgr. Petr Hlušička

První novoroční týden je za námi a s ním i mnoho novoročních předsevzetí. Jak osobních, tak i těch pracovních. Naše nejčastější chyba je, že se příliš upínáme k vzdáleným nebo nerealistickým cílům. Zároveň si také nestanovujeme metodu postupných kroků, ale chceme nebo alespoň doufáme, že se změny dostaví ihned. Jak můžeme zvýšit naše šance?

Jak být (nejen v novém roce) šťastnější?

2. 1. 2023   PhDr. Vojtěch Bednář

Štěstí je subjektivní pocit, ke kterému se můžeme poměrně jednoduše dopracovat. Jak být šťastnější? Přinášíme praktické tipy Firemního sociologa

Šťastné Vánoce a hodně sil

19. 12. 2022   PhDr. Vojtěch Bednář

Rok 2023 nebude jednoduchý. Avšak zvládneme jej.

Na tomto místě si obvykle přejeme veselé Vánoce a hodně úspěchů do nového roku. Ještě, než tak učiníme, řekněme si, zcela otevřeně, že to nebude rok jednoduchý.

Cíle firemního večírku

28. 11. 2022   Mgr. Petr Hlušička

V plném proudu firemních večírků a zábav, které mnohdy zaručují spoustu zajímavých příběhů minimálně po zbytek roku, si můžeme nadhodit otázku, co danou akcí vlastně sledujeme. Nabízíme tím pouhé povyražení, určitou odměnu zaměstnancům, uvolnění napětí nebo pouze držíme tradici? Protože i tímto dáváme zaměstnancům najevo jak je vnímáme, jaké jsou naše hodnoty a co jsou naše cíle.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520